Pomysłowe wykorzystanie szkła dekoracyjnego w aranżacjach rustykalnych
Większości z nas szkło kojarzy się raczej z nowoczesnym designem i futurystycznymi aranżacjami. W rzeczywistości jednak panele szklane były obecne w architekturze i wystroju wnętrz już na początku XX wieku. Długa historia szkła jako elementu dekoracyjnego to prawdziwa kopalnia pomysłów dotyczących jego współczesnych aranżacji w rustykalnych wnętrzach.
Panele szklane jako element stylu rustykalnego
Style architektoniczne takie jak secesja, modernizm czy nurt inżynieryjny udowodniły nam, że szkło nie tylko może być stosowane w staromodnie urządzonych wnętrzach, lecz na dodatek wspaniale się w nich sprawdza. Doskonale komponuje się bowiem z takimi materiałami jak drewno, metal, kamień czy naturalne tkaniny. Co więcej, świetnie współgra również z typowo „rustykalnymi” paletami barw – w których dominują odcienie brązu, szarości i beżu z akcentami w postaci pozostałych kolorów.
Rozwój dzisiejszej technologii sprawił, że panele szklane można ozdobić na liczne sposoby – nanosząc na nie jednolity kolor lub określony wzór, piaskując je czy nawet nadając mu określoną fakturę. To zaś stwarza wiele różnych możliwości w zakresie architektury wnętrz. Należą do nich m.in.:
- Szklane balustrady – schody wewnętrzne mogą zostać zabezpieczone za pomocą dekoracyjnych ekranów ze szkła. Świetnie sprawdzą się tu schody drewniane. Panele ze szkła mogą zostać zamontowane pomiędzy drewnianymi tralkami, a sposób ich wykończenia – podkreślać efekt, jaki daje rustykalna aranżacja. Dobrym pomysłem będzie tu np. umieszczenie na szybach subtelnego wzoru rodem z nurtu art deco.
- Ściany przesuwne – oddzielenie kuchni od salonu za pomocą szklanych paneli przesuwnych optycznie powiększy mieszkanie, a w zestawieniu z rustykalnym wystrojem stworzy wrażenie ekskluzywnego lokalu rodem z lat 20. XX wieku. Także i tu panuje pełna dowolność odnośnie wyboru dekoracyjnego wykończenia szkła. Najlepiej jednak sprawdzą się secesyjne motywy roślinne, a w wersjach bardziej zachowawczych – zabarwienie tafli na kolor odpowiadający wystrojowi wnętrza. Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie nadruków fotograficznych – może w formie zdjęć gwiazd z początku ubiegłego wieku lub klimatyczne przedruki artykułów z zabytkowych gazet?
- Oszklona jadalnia – w przypadku mieszkań, w których kuchnia jest połączona z salonem lub jadalnią, dobrym pomysłem może okazać się postawienie pomiędzy nimi wysepki w stylu vintage wyposażonej w szklany blat. Warto wzmocnić ten efekt, umieszczając w salonie stół jadalny i stolik do kawy, które również będą oszklone i zaprojektowane na modłę rustykalną.