Jak przygotować ścianę pod montaż paneli szklanych?
Panele szklane to coraz popularniejszy sposób na dekorację ścian. Wiele osób traktuje je jako alternatywę dla płytek ceramicznych, wybierając je do swoich kuchni i łazienek, jak również jako nieszablonową ozdobę do salonów czy sypialni. Za wyborem szklanych paneli do kuchni lub salonu przemawia przede wszystkim ich estetyka oraz różnorodność wzorów dostępnych w sklepach, która pozwala na dopasowanie elementów do każdego stylu. Ponadto poza walorami estetycznymi, warto wspomnieć także o ich funkcjonalności. Panele szklane łatwo utrzymać w czystości, a ich montaż można wykonać samodzielnie. Chcesz wiedzieć, jak zamontować panele na ścianie i czy ściana wymaga wcześniejszego przygotowania? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.
W jaki sposób należy przygotować podłoże pod montaż szklanych paneli?
Zanim zabierzesz się za montaż szklanych paneli na ścianie, musisz wiedzieć, że najpierw trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Tym samym, jeśli montujesz panele w nowym mieszkaniu, w pierwszej kolejności odpyl ściany. Jeśli z kolei planujesz ich montaż podczas generalnego remontu, powinieneś na początku odtłuścić podłoże. Ponadto należy też wyrównać powierzchnię ściany oraz dokładnie oczyścić ją z resztek starej farby, gdyż na odpadających warstwach nie da się stabilnie zamontować paneli. Warto pamiętać też, że gdy na ścianie są zamontowane stare płytki ceramiczne, nie ma konieczności ich demontażu. Na takiej powierzchni bez obaw możesz zamontować szklane elementy. Co więcej, zanim na ścianę nałożysz silikon do paneli, upewnij się, że jest sucha.
Jak montuje się panele szklane na ścianie?
Kiedy przygotujesz podłoże zgodnie z powyższymi wskazówkami, możesz przejść do właściwego montażu szklanych paneli. Masz do wyboru dwa sposoby montażu – przyklejanie lub przykręcanie elementów. Ten pierwszy uznaje się za prostszy i trwalszy, dlatego stosuje się go o wiele częściej. Panele szklane przykleja się do ściany przy użyciu silikonu przeznaczonego do montażu szkła i luster. Wówczas musisz równomiernie rozprowadzić silikon na ścianie, a następnie docisnąć panele do podłoża. Aż do wyschnięcia silikonu ułożone elementy warto zabezpieczyć deseczkami lub taśmami malarskimi. Zabezpieczenia można zdjąć zwykle po 48 h. Po tym czasie panele powinny już trwale przylegać do podłoża.
Drugi sposób montażu paneli szklanych – przykręcanie polega z kolei na zastosowaniu specjalnych śrub lub szyn, które pozwalają na zamocowanie paneli w odległości od 1,5 do 7 cm od ściany. Montaż w taki sposób również gwarantuje stabilność, ale wymaga większego zaangażowania i często jest droższy. Z tego względu szklane panele przykręca się zdecydowanie rzadziej, niż przykleja, ale metoda ta często znajduje zastosowanie np. w kuchni, gdzie panele montuje się między górną a dolną zabudową meblową. Sposób ten często wykorzystują też osoby, który planują np. montaż dodatkowego oświetlenia i chcą ukryć pod elementami okablowanie lub inne nieestetyczne elementy różnych instalacji.