Czy kuchenne panele szklane można montować blisko palników gazowych?
Szkło jest coraz częściej wybieranym materiałem wyposażenia kuchni głównie za sprawą gładkiej powierzchni, która jest łatwa do czyszczenia. Warto pamiętać jednak, że szklane elementy wyposażenia wnętrz są wykonane z różnych gatunków szkła, które należy dobierać do miejsca zastosowania. Czy istnieje szkło, które można położyć w pobliżu palników gazowych?
Szkło dekoracyjne znajduje zastosowanie w wielu elementach wyposażenia wnętrz. Można je montować jako panele ścienne, blaty, fronty szafek i wiele innych. Zwykłe szkło dekoracyjne nie jest odporne na wysokie temperatury, jakie panują w pobliżu kuchenek i piecyków. Nie tylko może ono pękać, ale grafika może ulegać przebarwieniu. W przeciwieństwie do miejsc, które nie są narażone na działanie szkodliwych czynników, do kuchni stosuje się najczęściej szkło hartowane. Jest ono bardziej od zwykłych tafli odporne na urazy mechaniczne i wysokie temperatury. Dodatkowo rzadko ulega stłuczeniu, a jeśli już do tego dojdzie, tafla nie rozsypuje się na drobne, ostre kawałki.
Jak zaaranżować przestrzeń blisko palników?
W pobliżu palników, gdzie panuje podwyższona temperatura, nie wolno kłaść zwykłego szkła. Zasada ta dotyczy zarówno kuchenek gazowych, jak i piecyków oraz innego sprzętu generującego wysoką temperaturę. Okolice tych urządzeń należy wykładać specjalnym szkłem hartowanym do kuchni, jednak powinna być zachowana odległość 10 cm tak, by ogień nie miał bezpośredniego kontaktu z taflą. W przypadku bliskiej odległości dużych palników zaleca się stosowanie dodatkowych osłon z przezroczystego szkła.
W przypadku kuchni wyposażonych w płytę indukcyjną sprawa wygląda nieco inaczej. Płyta indukcyjna nagrzewa się tylko w miejscu, gdzie przykłada się garnek, więc temperatura wokół nie rośnie tak mocno, jak w pobliżu kuchenek gazowych i piecyków. Dlatego w pobliżu płyty możliwe jest zastosowanie zwykłego szkła. Jeśli masz jednak wątpliwości, jak zaaranżować przestrzeń w kuchni, poradź się specjalistów.