Jak dbać o szkło dekoracyjne w kuchni?
Elementy szklane są pięknym akcentem wnętrza kuchennego. Szklany blask nadaje wnętrzu aurę niezwykłej czystości i elegancji. Dzięki rozwiniętej technologii produkcji szkła ma ono szerokie zastosowanie w różnych częściach kuchni. Najczęściej kładzie się szkło malowane jako panele lub płytki między blatami roboczymi a szafkami górnymi bądź też jako blaty do stołów.
Możliwe jest również zastosowanie szkła lakierowanego na frontach mebli kuchennych. Do wyboru mamy szeroką gamę kolorów i grafik. Dzięki zastosowaniu lakierów i farb ekologicznych jest to całkowicie bezpieczne, nawet w pobliżu miejsc, gdzie przechowujemy i przygotowujemy żywność. Szkło w kuchni jest nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. Gładkie i wytrzymałe powierzchnie nie są podatne na zniszczenie. Są wodoodporne, więc nie nasiąkają płynami, które mogą nam się rozlać w trakcie przygotowywania posiłków. Łatwo je także zmyć. Należy pamiętać, że jako bazę szkła lakierowanego można wybrać szkło hartowane do kuchni, szczególnie jeśli ma ono być narażone na działanie wysokich temperatur.
Niestety, prace w kuchni narażają nasze szkło nie tylko na uszkodzenia mechaniczne i kurz, ale także działanie substancji, takich jak tłuszcze oraz drobinki jedzenia i napojów tworzące nieestetyczny osad. Nierzadko też na szkle można zobaczyć tłuste odciski naszych palców. Szkło wymaga częstego mycia. Jak to robić, by nie uszkodzić jego powierzchni i żeby powierzchnie szklane jak najdłużej zachowały piękny lśniący wygląd?
Sposoby czyszczenia szkła
Podstawowa pielęgnacja szkła polega na przecieraniu go specjalnym płynem do tego przeznaczonym i szmatką z mikrofibry. Domowy sposób na mycie szkła to przemywanie jego powierzchni wodą z dodatkiem octu. Pamiętajmy, by potem wytrzeć je do sucha miękką szmatką. Do szkła nie wolno używać żadnych silnych środków czyszczących. Zawierają one najczęściej kwasy lub aceton, który może uszkodzić powierzchnię szkła.
Pamiętajmy, aby szkło czyścić systematycznie. Utrwalone zabrudzenia znacznie trudniej jest doczyścić. Dzięki regularnej pielęgnacji szkło dłużej zachowa swój blask.