Jakie szkło nadaje się do wyłożenia drzwi we wnętrzach mieszkalnych?
Szklane drzwi wewnętrzne cechują się wieloma walorami, których nie mają bardziej zachowawcze warianty. Przede wszystkim panele ze szkła będą doskonale wyglądać w każdej ramie – bez względu na jej styl czy materiał wykonania. Ponadto optycznie powiększają wnętrze i sprawiają, że wydaje się ono przestronniejsze. By jednak takie drzwi były całkowicie bezpieczne i nie stwarzały ryzyka stłuczenia, konieczny jest dobór odpowiedniego rodzaju szkła.
Jakie szkło montuje się w drzwiach wewnętrznych?
Ze względu na swoje właściwości aranżacyjne szkło prezentuje się dobrze zarówno w drzwiach łazienkowych czy kuchennych, jak i tych prowadzących do jadalni lub salonu. Liczne możliwości zdobienia zapewniają tu niemal pełną dowolność w zakresie estetyki – panele wykorzystywane do wyłożenia drzwi zewnętrznych mogą zostać zabarwione na wybrany kolor, udekorowane wybranym wzorem, wykończone matowo, z połyskiem czy nawet pokryte teksturą. Ponieważ jednak drzwi to element wystroju, który pozostaje w nieustannym użyciu, konieczne jest tutaj dobranie szkła odpornego na uszkodzenia mechaniczne, nacisk czy inne tego typu czynniki zewnętrzne.
By drzwi wewnętrzne były całkowicie bezpieczne, do ich wyłożenia zazwyczaj stosuje się szkło hartowane. Dzięki specjalistycznej obróbce termicznej jest ono 5-7 razy bardziej wytrzymałe niż szkło tradycyjne. Oznacza to odporność na stłuczenia, zarysowania, pęknięcia oraz wszelkie inne potencjalne obciążenia. Co więcej, nawet w przypadku, gdy obrobione w ten sposób szkło do drzwi mimo wszystko ulegnie zniszczeniu, nadal nie będzie stwarzało zagrożenia. Nie rozbije się bowiem na ostre fragmenty, które mogłyby stwarzać ryzyko skaleczenia dla domowników, a ponadto uszkodzić pobliskie przedmioty czy podłogę. Zamiast tego tafla rozpadnie się na drobne kawałki o tępych krawędziach, które nie wyrządzą nikomu krzywdy.
Innym sposobem ozdobienia drzwi wewnętrznych szkłem jest zastosowanie szkła lakierowanego Colorimo. Szkło takie przykleja się do powierzchni płyty drzwi na całej powierzchni za pomocą odpowiednich silikonów. Zastosowanie silikonu neutralnego lub kleju silikonowego skutecznie unieruchomi taflę na miejscu, zapewniając jej optymalne zabezpieczenie i pełną stabilność. Samo szkło lakierowane stanowi z kolei doskonałą ozdobę każdego wnętrza – zarówno ze względu na jego trwałość, jak i na liczne i zróżnicowane możliwości jego dekoracji.